News55

Valutasmockan som värst – För exportbolagen

exportbolagen
Svenska exportbolag lider av att kronan är stark jämfört med länderna där de säljer sina produkter. (Foto: Getty Images. Pexels och Route66´s Images)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 15 jan. 2026Publicerad: 15 jan. 2026

Svenska kronan har stärkts kraftigt det senaste året och det valutasmockan slår hårt mot de stora exportbolagen på börsen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När Q4-rapporterna kommer nu i januari blir valutaeffekterna värre än någonsin, skriver DI.

För bolagen på Stockholmsbörsen kommer försäljningen främst från utlandet, och Factset uppskattar att bara 26 procent av omsättningen härrör från Sverige. 

Resten är från andra länder där man säljer i andra valutor. När dessa valutor blir svagare mot kronan minskar intäkterna kraftigt när allt ska räknas om till svenska kronor.

MISSA INTE: Därför bjuder vädret på mer snökaos: Kraftigare i framtiden

Dollarn tappat 13 procent

Värst är det med dollarn som under Q4 tappade 13 procent mot kronan räknat på genomsnittliga valutakurser. USA står för 17,4 procent av börsbolagens försäljning så det får stora konsekvenser. 

Euron har också blivit svagare och backat 5 procent. Europa, exklusive Sverige, svarar för 35 procent av försäljningen.

För cheferna i exportbolagen blir det frustrerande. Man kan ha sålt bra och hållit nere kostnaderna men ändå se vinsten rasa när valutorna räknas om till kronor.

ANNONS

Valutaeffekterna har varit negativa hela året men Q4 blir värst hittills. Och läget blir inte bättre direkt. Under Q1 2026 väntas dollarn bli 14 procent svagare jämfört med förra året och euron 4 procent svagare baserat på valutakurser från början av januari.

MISSA INTE: Ny studie visar hälsoriskerna med snus

ANNONS

Exportbolagen får det bättre från Q2

Men sen lättar det äntligen. Om valutakurserna ligger still börjar effekterna klinga av efter första kvartalet. Under Q2 2026 blir dollarförsvagningen 5 procent och euron 2 procent. I slutet av 2026 hamnar båda valutorna på runt 2 procent vilket är betydligt mer hanterbart.

Det betyder att exportbolagen får lida igenom två tuffa kvartalsrapporter innan det vänder. Sen kan många bolag visa stigande tillväxt även om volymerna står stilla eftersom valutaeffekterna inte längre drar ner resultatet.

För placerare som äger aktier i exportbolag kan det vara värt att ha detta i åtanke när man läser rapporterna nu i januari och april. 

Exportbolagen kan ha gjort ett bra jobb operativt även om siffrorna inte ser så bra ut på grund av valutorna. Och från sommaren och framåt kommer läget att förbättras betydligt.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Nu kan du få lägre skatt – om du fortsätter jobba

Analytiker tror på starkt börsår 2026

Polen och EU inför nya skatter på asiatiska småpaket

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS