Det talas allt mer om sexuell hälsa - och vad den gör för vårt allmänna välmående och vitalitet. Det finns några som ligger i framkant på området. Det skriver Dagens Nyheter.


Mest läst i kategorin
Sex och lust är något som finns med de flesta genom livet och får oss att må bra. Och att vara sexuellt aktiv långt upp i åren är något som lyfts upp allt mer som en helt naturlig och självklar sak.
På äldreboendet Lindgården i skånska Broby har man kommit långt på området – och i framtiden kan boendet att komma att stå modell för hur äldreomsorgen arbetar med sex i hela Sverige, skriver Dagens Nyheter.
Initiativet kommer från verksamhetschefen Liselott Nilsson som genom olika händelser i vardagen fick en tankeställare, varför man inom äldreomsorgen har så svårt att hantera och prata om äldres sexualitet.
Nu har man jobbat sig fram till en bra modell som fungerar fint på boendet.
– Min utgångspunkt har hela tiden varit att sexuell hälsa är en del av den allmänna hälsan. Och livet ska levas fullt ut tills man går bort. Därför är det viktigt att se att vi finns här för kunderna, och på samma sätt som att vi hjälper dem med andra intima behov och bekymmer så måste vi kunna vara där kring sex, säger Liselott Nilsson till Dagens Nyheter.
“Lustkorg”
En rutin som man infört på äldreboendet är att man tar upp ämnet vid välkomstsamtal för nyinflyttade, och berätta om boendets syn på sexualitet. En särskild punkt finns för sexuell hälsa på varje boendes regelbundna uppföljningar.
Man har också skyltar med texten “stör ej” som de boende kan hänga upp då de vill vara ifred på sina rum. Personalen har infört en rutin att vänta på svar innan de går in i rummet. Det finns också en “lustkorg” med olika exempel på sexleksaker och hjälpmedel som man kan få hjälpa att beställa hem om det finns önskemål från någon.
Man har också förbättrat samarbetet med vårdcentralen. Tidigare togs exempelvis potensmedicin automatiskt bort vid flytt till äldreboendet då läkaren utgick ifrån att vederbörande inte skulle ha sex mer. Detta arbetssätt vill Lindgården ändra på.
Senaste nytt
Öppna upp
Sexprojektet på äldreboendet är inte längre är något konstigt. I dag jobbar alla medarbetare med frågan och hanterar det i princip som vilket annat ämne som helst. I korthet handlar det om att informera, öppna upp för samtal och avdramatisera sex och onani på boendet, skriver Dagens Nyheter.
På längre sikt är deras övertygelse att sexuell hälsa kommer vara en självklar del av äldreomsorgen, överallt och att det är en förändring på gång i takt med att nya generationer kommer.
– När 50- och 60-talisterna kommer till äldreboenden så kommer de kräva att få den här lustkorgen som ett välkomstpaket direkt när de flyttar in, konstaterar Pernilla Schwerin med ett skratt.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.