Elfvings Matblogg
Hon fick välja precis vilken mat som helst...
Ulf Elfving
Annons
Annons
Det handlar om fiskar där forskarvärlden gjort upptäckter, bland annat när det gäller förmågan att känna smärta och rädsla, som gör att det inte finns någon anledning att behandla fiskar annorlunda än däggdjur. De passar också på att avliva en myt, att fiskar inte har något längre minne stämmer inte.
-Tvärtom har de gott minne. Tester visar att exempelvis guldfiskar minns övningar de lärt sig tre år tidigare. Fiskar kan också känna igen sina släktingar, som bröder, systrar och kusiner, säger Lynne Sneddon, föreståndare för Bioveterinary Science vid universitetet i Liverpool, till Göteborgs-Posten.
Guldfiskar har också fått lära sig klickerträning, precis som man gör med hundar.
-De lär sig på några minuter att simma genom en ring. Putsarfiskar har visat sig klara spegeltestet, det vill säga visade alla tänkbara tecken på att känna igen sig själva i spegeln. Jag tror verkligen att vi måste omvärdera fiskars mentala förmågor. Fiskar kan vara världens mest missförstådda djur, säger Per Jensen, professor i etologi vid Linköpings universitet, till Göteborgs-Posten.
Läs hela artikeln här. (Kräver inlogg)
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.