Elfvings Matblogg
Grevinnan om Taubes fisksoppa: jag älskar dig!
Ulf Elfving
Annons
Annons
Lars Lindgren, 80 år, blev “Krokodilmannen” med hela svenska folket i augusti i fjol sedan en krokodil tagit hans ena arm i samband med en kräftskiva på Skansen. Han hade lagt armen på kanten av skyddsglaset när krokodilen attackerade. Armen var tvungen att amputeras efter attacken, vilket var ett hårt slag för den golfande inredningsarkitekten, skriver Aftonbladet.
Efter ett antal månader valde han trots förlusten av vänsterarmen att återuppta golfandet. Han lärde sig att spela med en arm och tävlar nu i golf.
“Nu säger de jag spelar med att att jag är bättre med en hand än två. Jag slår inte lika långt men jag slår rakare. Det är sällan jag hamnar utanför fairway, säger han till tidningen Golfa.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.