Det har skett en kraftig ökning av en viss form av bedrägeri den sista tiden. Det uppger Dagens Nyheter.


Mest läst i kategorin
I augusti drog kriminella in över 100 miljoner kronor i telefonbedrägerier och det är en rekordmånad enligt DN, rapporterar Omni.
Skulle du vilja anlita erfaren arbetskraft? Klicka här.
Enligt Lotta Mauritzson på polisens nationella bedrägericentrum finns en tydlig koppling mellan kända kriminella gäng och telefonbedrägerier.
Pengarna från bedrägerierna återinvesteras ofta i nya brott.
– Pengarna används framför allt för att köpa vapen och narkotika, säger Lotta Mauritzson, till tidningen.
Brottsvinsten totalt för året ligger nu nära en halv miljard kronor och ofta är bedrägerierna ett viktigt intäktsben för kriminella gäng.
Är du senior och skulle vilja jobba extra? Klicka här.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.