På grund av smittorisk har polis tvingats ingripa för att det kommer för många gäster till begravningar. Det rapporterar Expressen.


Det är i Malmö som flera muslimska begravningar har fått så många gäster att polis tillkallats, skriver Expressen.
Kyrkogårdsförvaltningen ska också ha fått sätta in väktare, enligt kyrkogårdschefen Sven-Erik Perlman Aspeklev.
Det var i november som regeringen införde restriktioner om att max åtta personer fick samlas. Samtidigt gjordes ett undantag för begravningar som istället fick ett tak på 20 gäster.
Tidningen skriver om att det så sent som under tisdagen deltog 100 gäster på en begravning, vilket föranledde att polis tillkallades för dialog. Gästerna ska då ha lämnat kyrkogården, skriver Expressen.
Till tidningen säger en imam att det är orättvist att muslimer pekas ut då både statsministern och justitieministern varit ute och julhandlat på köpcenter.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+