News55

Toppchef i Wallenbergkoncern dömd för sexköp

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson
Uppdaterad: 11 juli 2021Publicerad: 11 juli 2021

Mannen köpte sex i Stockholmsförort och har dömts till dagsböter. Det rapporterar Aftonbladet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

I maj genomförde Stockholmspolisen “Insats Torsk”, och 91 män greps då för sexköp. En av dessa män är en högt uppsatt chef inom en koncern som ägs av den mäktiga finansfamiljen Wallenberg, skriver Aftonbladet.

Toppchefen dömdes i juni till 50 dagsböter för sexköp. Mannens årsinkomst uppges vara fem miljoner och bötessumman landar därför på 50 000 kronor. 

Han säger i förhör att han googlade ”escort stockholm” och hamnade på en sida med kvinnans profil. Därefter bestämde mannen träff med kvinnan, som använde sig av namnet “Kristina”, och åkte ut till en Stockholmsförort. 

– Jag blev insläppt av en blond kvinna från Östeuropa och betalade henne 2 500 kronor för en timmes sex, berättar mannen för polisen.

Polisen hade span på lägenhetshotellet där kvinnan sålde sex, och mannen kunde gripas en timme efter att han lämnat platsen. I hans beslagtagna mobiltelefon hittades sms mellan honom och “Kristina”.

Enligt koncernens PR-direktör har de nolltolerans mot den här typen av beteenden. 

– Vi har högt ställda förväntningar på korrekt och respektfullt beteende i linje med våra värderingar. Och när det gäller sexuella brott eller sexuellt ofredande har vi nolltolerans, skriver PR-direktören till Aftonbladet.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sarah Carlsson
Sarah Carlsson

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS
ANNONS