Det finns en riskfaktor för att drabbas av demens. Det har framkommit i en ny studie.


Mest läst i kategorin
Det är depression som ökar risken med demens med 51 procent jämfört med människor utan depression enligt ny studie. Personer med depression som fick behandling med antidepressiva läkemedel hade 30 procent minskad risk för demens jämfört med obehandlade personer, framgår av ett pressmeddelande.
Studien har gjorts av brittiska forskare som analyserat data från Storbritanniens Biobank och undersökt 350 000 deltagare, inklusive 46 280 deltagare med depression.
– Detta indikerar att snabb behandling av depression behövs bland äldre med depression, kommenterar David Grönte, överläkare i psykiatri.
Han konstaterar också att för patienter med depression i slutet av livet är det avgörande att få behandling i tid.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.