Elfvings Matblogg
Lyxigt midsommarextra: tre snapsar och en tårta
Ulf Elfving
Annons
Annons
Alla avgående flyg från Bryssels flygplats ställs in på måndagen på grund av fackföreningarnas nationella strejkdag. Totalt rör det sig om runt 440 avgångar, skriver den belgiska tidningen De Standaard.
Strejken gäller anställda för säkerhetsbolaget G4S. I och med att strejken förväntades leda till att så pass få anställda skulle bemanna säkerhetskontrollen beräknades väntetiderna överstiga åtta timmar. Därför togs beslutet att ställa in samtliga flyg.
Vi kan inte garantera resenärernas säkerhet, säger Nathalie Pierard, presstalesperson för Bryssels flygplats, till tidningen De Standaard.
Hon utesluter inte att det kan leda till längre väntetider även på tisdagen på grund av att extraflyg har planerats in.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.