Elfvings Matblogg
Toppkrogens paradnummer är värt halva resan
Ulf Elfving
Annons
Annons
Amnesty säger att Perus säkerhetsstyrkor har använt onödigt mycket och dödligt våld för att mota protester mot regeringen. Organisationen har presenterat bevis för detta för president Dina Boluarte.
Omkring 50 personer har mist livet i sammandrabbningar mellan säkerhetsstyrkor och demonstranter sedan i början av december då den förre presidenten Pedro Castillo avsattes och greps.
Demonstranterna kräver bland annat att Boluartes avgår, att parlamentet upplöses, nyval och en ny konstitution.
Amnesty Internationals Amerikachef Erika Guevara Rosas säger att bevisen bygger på information som man fått av myndigheterna och att minst 46 fall av människorättskränkningar har registrerats.
Enligt uppgift ska president Boluarte upprepade gånger sagt att hon aldrig gett order om dödligt våld för att kontrollera demonstranterna.
Efter att ha kulminerat i januari har protesterna tystnat under den senaste veckan.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.