Elfvings Matblogg
Sveriges Mästerkock är internationell
Ulf Elfving
Annons
Annons
Vittsjö värvar den rutinerade mittbacken Clare Polkinghorne inför den stundande säsongen av damallsvenskan i fotboll. 32-åriga Polkinghorne har spelat över 100 landskamper för Australien och deltagit i fyra VM-slutspel och ett OS.
Hon ansluter till Vittsjö i april.
Hon är passningsskicklig och har bra tillslag, bra på att orientera sig på planen, en stark huvudspelare som har gjort en hel del mål på fasta situationer och är duktig på att dirigera backlinjen, säger Vittsjös tränare Thomas Mårtensson till Norra Skåne.
Clare Polkinghorne håller på att avsluta sin 13:e säsong med Brisbane Roar i den australiska högstaligan. Mellan de inhemska säsongerna brukar hon testa lyckan i USA eller Europa, och förra året tillbringade hon i norska Avaldsnes
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.