Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Annons
Annons
Fyrfaldiga världsmästaren Daiya Seto stängdes av efter en otrohetsaffär. Nu gör simstjärnan comeback med sikte på Tokyo-OS.
Seto finns med i startlistan på både 200 och 400 meter medley när Japan Open inleds på torsdag, rapporterar Dagens Nyheter. Tävlingarna utspelar sig i samma arena som OS-tävlingarna ska avgöras.
Otrohetsskandalen som avslöjades i oktober resulterade i att japanen stängdes av resten av året och förlorade ett flertal sponsorer. Han valde dessutom att avsäga sig rollen som kapten för det japanska OS-laget i simning.
Däremot fick han behålla OS-platserna på 200 och 400 meter medley som han säkrade efter att ha tagit VM-guld på distanserna 2019.
Seto ses som ett av Japans stora guldhopp inför mästerskapet som avgörs i Tokyo mellan 23 juli och 8 augusti.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.