Elfvings Matblogg
Blir vansinnig av inbrottssäkra matförpackningar!
Ulf Elfving
De höga vattenflödena och regnet ställer till det för tågtrafiken genom Västernorrland. Banvallen är skadad på två ställen, mellan Sundsvall och Härnösand.
Rälsen ligger lite i luften på ett ställe. Vattnet har spolat bort delar av banvallen, säger Trafikverkets presschef Bengt Olsson.
Skadan upptäcktes av en lokförare. I samråd med Trafikverket beslutade man att det inte räckte att sänka hastigheten och trafiken stoppades.
Förhoppningen är att trafiken ska vara i gång på måndag, men det finns ännu ingen prognos.
TT: Har ni dragit lärdomar från urspårningen i Hudiksvall?
Egentligen är det precis samma tillvägagångssätt som då. Det svåra är att det aldrig är svart eller vitt, det är inte ettor och nollor på en dataskärm. Man får bedöma hur pass dåligt det är och om det klarar det eller inte.
Godstrafiken leds om medan resenärer får ta buss mellan Härnösand och Sundsvall.
Även på Mittbanan mellan Sundsvall och Ånge har trafiken stängts av, på grund av höga flöden.
Vi väntar på att vattnet ska sjunka undan. Det är väldigt vattensjukt i landet, inte minst här uppe, säger Bengt Olsson.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.