A-
A+

"Baretta"-skådisen Robert Blake död

Robert Blake i en bild från 1977.
Robert Blake i en bild från 1977.
NöjeTT-AP

Den amerikanske skådespelaren Robert Blake, för svenska tv-tittare känd som polisen Baretta under 1970-talet, är död.

Annons

Annons

Blake fick två Emmys, 1975 och 1993, och var under storhetstiden ansedd som en av de bästa skådespelarna i Hollywood, men samtidigt en av de svåraste att jobba med.

Blake blev sedermera ökänd, då hans fru hittades död i hans bil efter ett restaurangbesök i Los Angeles 2001.

Robert Blake hävdade sin oskuld, och han friades av en jury i domstol. Trots det tvingades han senare i ett civilrättsligt mål att betala 30 miljoner dollar i skadestånd till hustruns familj, då den juryn ansåg honom ansvarig för hennes död.

Skadeståndskravet och rättegångskostnaderna gjorde honom bankrutt, och den karriärmässiga comeback han hade hoppats på infann sig aldrig. Den tidigare miljonären levde på socialbidrag och pensionsutbetalningar från skådespelarfacket.

Enkigt ett uttalande från hans syskonbarn avled Blake av hjärtproblem omgiven av sin familj i sitt hem i Los Angeles. Han blev 89 år gammal.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.