Elfvings Matblogg
Årets fattigaste dag - då fyllde seniorerna krogen
Ulf Elfving
Annons
Annons
Artisten Dr Dre fördömer att den amerikanska politikern Marjorie Taylor Greene har använt hans musik i en twittervideo, skriver BBC. När Kevin McCarthy valts till talman för USA:s representanthus spelade Greene låten "Still D.R.E", medan hon gick i slow motion genom kongresshallen, med budskapet "De kan inte hindra det som kommer".
Greene är en kontroversiell politiker som flera gånger har delat högerextrema konspirationsteorier. I ett brev till politikern skrev Dr Dre att han inte har gett henne tillstånd att använda hans musik – och att hon som kongressledamot borde kunna landets lagar.
"Jag ger inte tillstånd till politiker att använda min musik, särskilt inte till någon som är så splittrande och full av hat", sade han i ett uttalande till LA Times.
Greene bet sedan tillbaka och sade att även om hon uppskattar musiken skulle hon aldrig spela "dina ord om våld mot kvinnor och poliser, och din glorifiering av gangsterlivet och drogerna".
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.