Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Bodø/Glimt-tränaren Kjetil Knutsen och Romas målvaktstränare Nuno Santos riskerar att bli avstängda i upp till fem matcher efter bråket på Aspmyra.
Annons
Annons
Europeiska fotbollsförbundet, Uefa, har startat en utredning av tränarna om våld, något som enligt Uefas regelverk kan bestraffas med avstängning i fem matcher eller under en specifik period.
Det är inte känt när Uefa kommer fatta ett beslut i ärendet.
Det var efter att Bodø/Glimt vunnit över Roma med 2–1 i Bodø, som det blev ett hett efterspel. Enligt Glimt tog Santos stryptag på Bodø/Glimt-tränaren Knutsen, då valde Knutsen att lägga ner portugisen på marken.
Bråket gjorde att både Knutsen och Santos blev avstängda i returmötet mellan lagen i Italien. Bodø/Glimt överklagade beslutet men Uefa avslog den. I returmötet var det Roma som vann med 4–0 och säkrade avancemang till semifinal i Conference League där Leicester väntar.
I juli går Bodø/Glimt in i den första omgången av Champions League-kvalet – möjligen utan Knutsen i tränarstaben.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.