Elfvings Matblogg
Den optimala knäckebrödsmackan är enkel
Ulf Elfving
Annons
Annons
Sedan Skatteverket inlett en utredning mot den amerikanska mobildistributören Brightstar och bland annat kräver företaget på 258 miljoner kronor för utebliven moms reagerar andra it-bolag.
Nyheten om utredningen kom på onsdagen och på kvällen meddelade it-återförsäljaren Dustin att företaget pausar sitt samarbete med Brightstar, rapporterar SVT Nyheter.
Det här är otroligt allvarligt om uppgifterna stämmer. Därför har vi bett Brightstar om ytterligare information, och tills de kommit med svaren har vi pausat samarbetet. Vi köper inget från dem förrän vi fått svar, säger Dustins kommunikationschef Eva Ernfors till SVT.
Enligt Skatteverket ska Brightstar haft omfattande affärer med bolag som misstänks ingå i en bedrägerihärva som ska vara en av de största i Sverige.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.