Elfvings Matblogg
Grevinnan om Taubes fisksoppa: jag älskar dig!
Ulf Elfving
En fager man i spetskrage eller en "självbelåten svinslaktare" – buden om hur William Shakespeare såg ut har haglat under historiens gång. Nu verkar det luta åt att den sistnämnda beskrivningen av den berömde barden är mest korrekt, uppger The Guardian.
Annons
Annons
De båda porträtt som brukar beskrivas som de mest "definitiva" av Shakespeare har trotts vara utförda efter den brittiske dramatikerns död. Dels gäller det den så kallade Cobbe-målningen, som av flera kritiker avfärdats som ett porträtt av hovmannen Sir Thomas Overbury. Dels gäller det bysten av Shakespeare som finns vid hans grav i Holy Trinity-kyrkan i Stratford-upon-Avon.
Bysten, som av kritikern John Dover Wilson en gång beskrevs som föreställande "en självbelåten svinslaktare", har enligt ny forskning visat sig vara skulpterad när Shakespeare levde, av en konstnär som förmodligen kände honom.
Det är högst troligt att Shakespeare beställde monumentet. Det var gjort av någon som kände honom och hade sett honom i verkligheten. Vi kan se på det som en sorts porträtt från levande livet, säger Shakespeare-experten Lena Cowen Orlin till tidningen.
Hon argumenterar för att bysten är gjord av en Nicholas Johnson som arbetade ett stenkast från Shakespeares teater och påpekar att en inskription på minnesmärket visar att det gjordes under dramatikerns livstid.
William Shakespeare föddes 1564 och avled 1616.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.