Elfvings Matblogg
Årets fattigaste dag - då fyllde seniorerna krogen
Ulf Elfving
Det blev bara silver – men Frankrikes spelare hyllades ändå efter sin heroiska insats i VM-finalen av tusentals supportrar efter hemkomsten till Paris.
Annons
Annons
Kylian Mbappé och hans lagkamrater landade på Charles de Gaulle-flygplatsen strax efter klockan 20 på måndagskvällen och möttes av flygplatspersonal med skyltar som "Tack" och "Paris älskar er".
Men spelarna såg trötta och fortfarande besvikna ut efter förlusten på straffar mot Argentina i VM-finalen i Qatar i söndags.
Med buss fördes spelarna sedan till Place de la Concorde där de hyllades av tusentals människor.
Där och då tinades också spelarnas humör upp trots den kalla Pariskvällen.
När spelarna visade upp sig på balkongen på hotel de Crillon sjöngs marseljäsen av den stora folksamlingen.
I ett första meddelande på sociala medier efter finalförlusten skrev Mbappé "Vi kommer tillbaka" tillsammans med ett foto på sig själv med nedböjt huvud och VM-bucklan utom räckhåll.
Mer än 24 miljoner människor, åtta av tio potentiella tv-tittare, såg VM-finalen på franska TF1 vilket var nytt rekord.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.