Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Liberalerna vill satsa mer än regeringen på skolan.
Partiet vill också se ett annat pensionsförslag än regeringens.
Annons
Annons
Vi satsar i den här budgeten på att möta de problem som finns med oro och stök i klassrum, för få lärare och att unga människor måste klara skolan, säger Liberalernas partiledare Johan Pehrson.
Inga nya pengar utöver de som regeringen presenterat läggs fram i vårbudgetmotionen, men de kommande tre åren vill L satsa 15,7 miljarder kronor mer.
Den största posten inom skolområdet 2023 är på 3 miljarder kronor för vad man kallar "kunskapstapp".
Vi är inte bara det parti som lägger mest pengar på skolan utan tydligast lyfter upp att alla barn och elever ska ha rätt till läroböcker, säger Mats Persson, Liberalernas ekonomiskpolitiska talesperson.
Han talar också om en konflikt med Socialdemokraterna.
Om vi ska ha lägre skatt på arbete eller om a-kassan ska byggas ut. Det kommer bli en tydlig konflikt i valrörelsen.
Liberalerna för samtal med andra partier om ett nytt pensionsförslag som enligt Persson ska göra det mer lönsamt att ha jobbat.
Vi tycker det är rimligt att på samma sätt som det finns en broms när inbetalningarna blir för låga så borde det finnas en gas när inbetalningarna blir för höga, säger han.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.