Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
En läkare misstänks ha våldtagit en kvinna i slutet av november i fjol. Nu åtalas han i Uppsala tingsrätt, skriver Upsala Nya Tidning (UNT).
Annons
Annons
Enligt förundersökningsprotokollet har kvinnan sagt i förhör att han ska ha haft penetrerande sex med henne utan kondom, trots att hon hade sagt att hon inte ville ha oskyddat sex och trots att hon knuffat bort honom. Den misstänkta våldtäkten ska, enligt tidningen, ha skett hemma hos kvinnan, på morgonen efter en efterfest.
Läkaren nekar till brott och har enligt förhör sagt att han inte skulle ha haft oskyddat sex med henne för att han "i hans roll som läkare vet vilka konsekvenser oskyddat sex kan få i form av könssjukdomar och oönskad graviditet", skriver UNT.
Mannen åtalas samtidigt för dataintrång efter att i oktober förra året ha loggat in i sin tidigare flickväns patientjournaler som sträcker sig hela vägen till hennes barndom, utan hennes medgivande.
Enbart dataintrånget gör att läkaren nu riskerar att få sparken från sin nuvarande arbetsplats.
Rättelse: I en tidigare version fanns en felaktig uppgift om misstankegraden.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.