Elfvings Matblogg
Europas bästa hamburgare kom till Stockholm
Ulf Elfving
Annons
Vårens ankomst, lägre energikostnader och möjligt nådd inflationstopp ger lite hopp åt handelsföretagen, men det ekonomiska läget är fortfarande svårt. Och ökningen sker från redan låga nivåer, enligt Svensk Handels barometer.
Butikshandeln ökade mest i maj. Det är framför allt inom dagligvaruhandeln som det går uppåt.
"Viktiga försäljningsperioder stundar och särskilt midsommar är viktig för dagligvaruhandeln. Förra året ökade merförsäljningen med cirka en miljard under midsommarveckan och det är dessutom då man passar på att ta in sommarpersonal", säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel, i ett pressmeddelande.
Den delbransch som har fortsatt stora utmaningar är partihandeln. En anledning är den svaga kronan.
"Partihandelns utmaningar kvarstår. Handeln är en importerande bransch och partihandeln gör majoriteten av inköpen i andra valutor, så den svaga kronkursen är en av anledningarna till att partihandlarnas pessimism kvarstår", säger Sofia Larsen.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.