A-
A+

Man hostade polis i ansiktet – döms

Mannen hostade polisen i ansiktet kort efter det att han påstått sig vara smittad av covid-19. Arkivbild.
Mannen hostade polisen i ansiktet kort efter det att han påstått sig vara smittad av covid-19. Arkivbild.
BrottTT

Annons

Annons

Mannen påstod att han var coronasmittad och hostade en polis i ansiktet. Nu döms han för förgripelse mot tjänsteman och våldsamt motstånd, rapporterar Dagens Juridik.

Det var i slutet av januari förra året som två polismän skulle kontrollera en 30-årig man på ett torg i Göteborg. Mannen motsatte sig kontrollen och poliserna beslutade att han skulle läggas ned på marken. I samband med detta vände sig den dömde mot den ene polisen och hostade honom i ansiktet. En kort stund före hostningen hade mannen uppgett att han hade smittats med coronaviruset.

Tingsrätten konstaterar i sin dom att händelsen medfört visst lidande för den utsatte polismannen. Samtidigt anser man att poliserna agerat onödigt konfrontativt, "vilket måste beaktas vid bedömningen av brottens allvar".

Straffet blir dagsböter på 4 000 kronor.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.