Elfvings Matblogg
Toppkrogens paradnummer är värt halva resan
Ulf Elfving
Annons
Annons
Parlamentet i Moldavien har som väntat röstat fram Dorin Recean som ny premiärminister efter Natalia Gavrilita som plötsligt avgick i förra veckan.
Dorin Recean är en 48-årig ekonom som anses vara västvänlig. Han har tidigare varit försvars- och säkerhetsrådgivare till president Maia Sandu som i måndags anklagade Ryssland för en långt gången plan att störta landets EU-vänliga regering.
Sedan Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Moldavien står "näst på tur" i Moskvas krigsplaner, avgick den moldaviska regeringen.
Den nya regeringen ledd av Dorin Recean behåller utrikes-, inrikes- och försvarsministrarna.
Moldavien har sårbarheter kopplade till kriget i Ukraina. Och de sårbarheterna måste hanteras med yttersta försiktighet, säger den nya regeringschefen som också varit inrikesminister 2012–2015.
Ryssland möjliggör sedan många år ett utbrytarstyre i regionen Transnistrien i östra Moldavien och har militärer där.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.