A-
A+

Moldavien får ny västvänlig regeringschef

Moldaviens nye premiärminister Dorin Recean, utsedd av president Maia Sandu. Arkivbild.
Moldaviens nye premiärminister Dorin Recean, utsedd av president Maia Sandu. Arkivbild.
MoldavienTT-AP

Annons

Annons

Parlamentet i Moldavien har som väntat röstat fram Dorin Recean som ny premiärminister efter Natalia Gavrilita som plötsligt avgick i förra veckan.

Dorin Recean är en 48-årig ekonom som anses vara västvänlig. Han har tidigare varit försvars- och säkerhetsrådgivare till president Maia Sandu som i måndags anklagade Ryssland för en långt gången plan att störta landets EU-vänliga regering.

Sedan Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Moldavien står "näst på tur" i Moskvas krigsplaner, avgick den moldaviska regeringen.

Den nya regeringen ledd av Dorin Recean behåller utrikes-, inrikes- och försvarsministrarna.

Moldavien har sårbarheter kopplade till kriget i Ukraina. Och de sårbarheterna måste hanteras med yttersta försiktighet, säger den nya regeringschefen som också varit inrikesminister 2012–2015.

Ryssland möjliggör sedan många år ett utbrytarstyre i regionen Transnistrien i östra Moldavien och har militärer där.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.