A-
A+

Mordmisstänkta i Malmö släppta på fri fot

Ljus och blommor vid ett flerfamiljshus på Baltzarsgatan i centrala Malmö efter tisdagens mord. Arkivbild.
Ljus och blommor vid ett flerfamiljshus på Baltzarsgatan i centrala Malmö efter tisdagens mord. Arkivbild.
BrottTT

Annons

Annons

Efter det misstänkta mordet på en man i Malmö i tisdags är ingen mordmisstänkt längre frihetsberövad. Tre av de fyra personer som varit anhållna efter dådet har släppts på fri fot. En person har begärts häktad som misstänkt för grovt rån, rapporterar P4 Malmöhus.

Åklagare Elena Severin säger till radion att misstankarna mot dem som har släppts kvarstår. Två av dem är misstänkta för mord och mordförsök och en är misstänkt för medhjälp till grovt rån.

Det var i tisdags eftermiddag som larmet kom om att flera blödande personer hittats på Baltzarsgatan i Malmö. En man i 20-årsåldern avled av sina skador och ytterligare två var skadade.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.