Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Nicaraguas parlament förbjuder 25 organisationer som är kritiska till regeringen.
Annons
Annons
74 ledamöter röstade för, 15 avstod och ingen röstade emot förslaget.
En av organisationerna som stoppas är Comisión Permanente de Derechos Humanos (CPDH), som sedan 1991 arbetar för mänskliga rättigheter, och dokumenterar övergrepp.
Det har varit 45 år av konstant kamp, där vi identifierat oss med de mest sårbara, de mest illa behandlade, sade Mario Carmona vid organisationen tidigare i veckan.
Inrikesdepartementet hävdar att organisationerna brutit mot lagen genom att inte registrerat sig som "utländska agenter" eller redovisat donationer från utlandet.
CPDH säger å sin sida att departementet vägrat att ta emot deras finansiella rapporter.
Mer än 165 civilorganisationer har förbjudits av regeringen sedan säkerhetstjänsten brutalt slog ned mot protester i Nicaragua 2018.
I samband med demonstrationerna dödades 355 personer, enligt rättighetsorganisationer.
Både USA och EU har infört sanktioner mot Nicaragua, som man anser rör sig allt längre bort från demokrati.
Sju tidigare presidentkandidater och närmare 40 andra oppositionella greps före valet i fjol. Valet har internationellt bedömts som varken fritt eller rättvist och ledde till att president Daniel Ortega kunde tillträda en fjärde mandatperiod.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.