Elfvings Matblogg
Semmeltester är bara underhållning
Ulf Elfving
Kemikalieinspektionen har lämnat ett förslag till EU om att stoppa PFAS inom unionen.
De begränsningar som har gjorts hittills räcker inte, enligt myndigheten.
Annons
Annons
"PFAS är vår tids värstingkemikalier", säger Per Ängqvist, generaldirektör på Kemikalieinspektionen i ett pressmeddelande.
Förslaget har tagits fram tillsammans med myndigheter i fyra andra länder och går förenklat ut på att hindra PFAS från att komma ut på marknaden över huvud taget.
Flera ämnen som ingår i gruppen PFAS är redan förbjudna. Ett exempel är PFOS, som är en av de farligaste typerna, vilket Kemikalieinspektionen drev fram ett förbud emot i början av 2000-talet.
Vid årsskiftet infördes nya EU-gränser för hur mycket PFAS som får finnas i dricksvatten och livsmedel. Det räcker inte, enligt myndigheterna.
"Alla människor har det i sina kroppar och vi måste stoppa användningen nu för att förhindra fler problem i framtiden", säger Per Ängqvist.
PFAS är syntetiskt framställda kemikalier och förekommer alltså inte naturligt. Det finns 10 000 identifierade ämnen i allt möjligt människotillverkat, allt från skidvalla till smink och brandskum.
Sverige var bland de första länderna i världen att uppmärksamma problemen med kemikalierna.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.