Elfvings Matblogg
Grevinnan om Taubes fisksoppa: jag älskar dig!
Ulf Elfving
Flera partier är besvikna över att vaccinationsmålet skjuts fram. Moderatledaren Ulf Kristersson säger att uteblivet vaccin kostar pengar, liv och jobb.
Annons
Annons
Jag tror att vi är väldigt många som hade hoppats att vi skulle bli vaccinerade före sommaren. Nu går en sommar till.
Sverige hade varit i en bättre position om regeringen köpt in vaccin utanför EU-upphandlingen, hävdar Kristersson.
Centerpartiets Anders W Jonsson kallar det ett bekymmersamt besked, men konstaterar samtidigt att det uppskjutna målet beror på mindre leveranser.
"Centerpartiet har redan sedan i december sagt till regeringen, vid upprepade tillfällen, att det måste finnas en plan B", skriver han på sociala medier.
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson skriver i en kommentar att han nästa vecka kommer att begära ett tilläggsdirektiv för att coronakommissionen ska granska regeringens arbete med målsättning, genomförande och uppföljning av vaccinationsarbetet.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.