Elfvings Matblogg
Danyel vann TV-kampen - men var fanns maten?
Ulf Elfving
En man i 60-årsåldern har dömts till 18 månaders fängelse för antisemitisk graffiti i Strasbourg i Frankrike. Han döms också till 1 500 euro (nästan 16 000 kronor) i böter.
Över 1 500 antisemitiska handlingar och kommentarer har registrerats i Frankrike sedan kriget mellan Israel och terrorstämplade Hamas bröt ut i början av oktober.
Advokaten Raphael Nisand, som företräder spårvagnsföretaget i Strasbourg vars egendom förstördes av klottret, välkomnar att det hatiska budskapet straffas. Graffitin har enligt honom dykt upp på olika platser i området Hautepierre, men budskapet har genomgående varit fientligt mot judar.
Strasbourg har en av de största judiska befolkningarna i Frankrike. Under lördagen har över 180 000 människor runt om i landet gått ut för att demonstrera mot antisemitism.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.