Elfvings Matblogg
Hurra för danska hundraårskorven!
Ulf Elfving
Annons
Annons
Annons
Annons
En förbundsdagspolitiker i Tyskland som tidigare orsakat uppståndelse med en munskyddsprovokation har smittats av coronaviruset och förts till sjukhus.
Thomas Seitz, som företräder ytterhögerpartiet Alternativ för Tyskland (AFD), framträdde nyligen i förbundsdagen med en mask som var gjord av ett glest nät. Samlingens talman hotade med böter och erbjöd honom ett riktigt munskydd, men han avböjde och liknade det vid en munkavle.
Seitz uppges vara vid relativt god vigör och kunna återhämta sig, rapporterar nyhetsbyrån DPA.
AFD har motsatt sig den tyska regeringens smittskyddsåtgärder och restriktioner. En av dess ledare har bland annat anklagat regeringen för att ha upprättat en "coronadiktatur" och många av dess politiker har sällat sig till folkmassor i demonstrationer som hållits runt om i landet.
Annons