Elfvings Matblogg
Bättre pommes frites har jag knappast smakat
Ulf Elfving
Regeringens krisgrupp kallades snabbt samman under måndagen, till följd av det kraftigt försämrade säkerhetsläget.
Annons
Det var den nationella samordnaren Henrik Landerholm som kallade samman regeringens grupp för strategisk samordning (GSS) på måndagseftermiddagen. Denna gång till följd av det försämrade säkerhetsläget och den förhöjda terrorhotsnivån mot Sverige, som gått från tre till fyra på skalan.
Vid mötet ska statssekreterare prata med varandra om vilka åtgärder som ska vidtas under i närtid, uppger en källa på regeringskansliet för TT.
Källan vill inte gå in på hur många, eller vilka departement som deltar, men meddelar att det handlar om ett informationsutbytesmöte utifrån en omfattande plan.
Planen finns redan, mötet handlar om vad vi gör i närtid, säger källan.
Statsminister Ulf Kristersson deltar inte på mötet, som primärt är på tjänstemannanivå och ska säkerställa att arbetet på alla departement samordnas. Krismötet är det tredje som hålls på en månad.
Regeringen är väl förberedd för den förändrade hotbilden, enligt källan, och alla arbetar efter en bestämd plan.
TT: Har ni tillräcklig beredskap för en förhöjd hotbild?
Absolut. Höjningen av terrorhotbilden kom inte som en överraskning, utan bekräftar en utveckling vi sett under lång tid, bland annat med desinformationskampanjer. Beredskapen runt detta är mycket god. Det är ingen som blir tagen på sängen, säger källan.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.