Elfvings Matblogg
Här är din krogguide till södra Gran Canaria!
Ulf Elfving
Det blev en dyster handelsvecka på Wall Street. Amerikanska myndigheters nedstängning och övertagande av kollapsande Silicon Valley-banken SVB skakade USA-börsen under fredagen och samtliga ledande index föll.
Annons
Annons
Breda S&P500-index backade 1,5 procent under fredagen och 4,6 procent sett över hela veckan. Det var den sämsta handelsveckan sedan i september förra året för indexet.
Veckans kraftfulla nedgång har ätit upp nästan hela årets uppgång för S&P500. Årsresultatet för indexet är plus 0,6 procent.
Dow Jones har redovisat minusresultat i fyra dagar i rad och föll 1,1 procent under fredagen. Veckoresultatet skrevs till minus 4,4 procent, den sämsta siffran sedan i juni i fjol enligt CNBC.
Tekniktunga Nasdaqs kompositindex föll i sin tur 1,8 procent på fredagen, 4,7 procent back över hela veckan.
Inför fredagen låg allt fokus på de högt emotsedda federala arbetsmarknadssiffrorna. Men den statistiken visade sig vara svårtydd och i stället var det oron inom banksektorn som blev dagens stora följetong, med omfattande nedgångar inom hela sektorn – och på världens börser överlag – som följd.
Detta trots att tunga röster försökte lugna marknaden genom att uttrycka förtroende för det amerikanska banksystemet.
"Banksystemet är fortsatt uthålligt", sade USA:s finansminister Janet Yellen.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.