Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Annons
Annons
17-åringen försvann spårlöst i början av december från en fest i småländska Ljungby – mitt i natten, utan ytterkläder och skor.
Polisen har bedömt möjligheten att finna honom vid liv som i stort sett obefintlig, och nu har sjöpolisen anlänt för att leta efter pojken i Lagan, rapporterar SVT Nyheter Småland.
De kommer ha båt och utrustning med sig som gör att de kan undersöka botten, säger Hans Sjöberg, kommunpolis till SVT.
Stora markområden har genomsökts, bland annat med hjälp av hundar, drönare och helikopter. Dykare har vid flera tillfällen sökt i Lagan, som går genom Ljungby, och även frivilligorganisationen har deltagit i sökandet.
En förundersökning om människorov är sedan tidigare inledd. Polisen har hållit många förhör men har varit förtegen om vad som utspelat sig på festen innan pojken försvann. Enligt polisen finns det uppgifter om att pojken knackat på vid flera hus i ett bostadsområde vid 02-tiden natten han försvann.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.