A-
A+

Småkronorna fortsatt obesegrade – klara för semi

Småkronornas, och Frölundas, Otto Stenberg är klara för semifinal i U-18-VM. Arkivbild.
Småkronornas, och Frölundas, Otto Stenberg är klara för semifinal i U-18-VM. Arkivbild.
IshockeyTT

Annons

Småkronorna besegrade Lettland med 6–1 i U18-VM i ishockey i Schweiz. Därmed är Sverige klar för semifinal. De svenska målskyttarna var Noel Nordh, David Edström, Noah Dower Nilsson, Simon Zether och Otto Stenberg.

Bästa svenska poängplockare var Stenberg som noterades för två mål. Sverige är därmed fortsatt obesegrat i turneringen.

I semifinalen möter Sverige Kanada efter att Kanada besegrat hemmanationen Schweiz med 7–3 i kvartsfinal. Småkronorna och Kanada ställdes mot varandra redan i öppningsomgången. Det mötet slutade med en svensk 8–0-seger.

I den andra semifinalen möts Slovakien och USA. Detta efter att Slovakien slagit ut Finland med 3–2 i sin kvartsfinal och USA vunnit mot Tjeckien med 4–1.

Bägge semifinalerna spelas på lördag.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.