Elfvings Matblogg
Semmeltester är bara underhållning
Ulf Elfving
Världscuptävlingarna i skidor i Les Rousses är i fara. Snösituationen i den franska orten norr om Genéve gör att det internationella skid- och snowboardförbundet letar efter en alternativ arrangör.
Annons
Annons
Tävlingarna är planerade att arrangeras den sista helgen i januari. Det är sista chansen att slå sig in i en VM-trupp, då den spikas senast den 30 januari.
Fis jobbar för att hitta en alternativ arrangör om det skulle vara så att tävlingarna måste flyttas från Frankrike. Italienska Toblach är ett alternativ precis som Engadin-dalen i Schweiz.
Enligt Fis är hoppet dock inte ute för att tävlingen ska kunna hållas som planerat. Väderleksrapporten för de kommande veckorna ser lovande ut, med snöfall och kallare väder som gör det möjligt att producera konstsnö.
Beslut fattas på måndag 16 januari.
Skid-VM startar 22 februari i slovenska Planica.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.