Elfvings Matblogg
Årets fattigaste dag - då fyllde seniorerna krogen
Ulf Elfving
En bussförare anklagades av sin arbetsgivare för att ha pratat i telefon samtidigt som han körde – och fick sparken.
Nu stämmer föraren företaget till Arbetsdomstolen med hjälp av sitt fackförbund, rapporterar Arbetet.
Annons
Annons
Det var i somras som bussförarens chef frågade honom varför han hade mobilen med sig när han körde buss. Föraren hänvisade till familjeskäl – men framhöll att han inte kört samtidigt som han talat i telefon.
Några dagar senare blev han uppsagd av personliga skäl. Bussföretaget pekade bland annat på att han kört buss med hörlurar i öronen. Själv hävdar föraren att han endast använt hörlurar då bussen stått stilla.
Bussföretaget uppger att man har en nolltoleransprincip när det gäller hörlurar under körning med hänvisning till trafiksäkerheten. Enligt företaget har man följt alla rutiner före uppsägningen.
Enligt stämningsansökan har bolaget framfört olika uppgifter om vem som faktiskt sett honom köra med hörlurar. Kommunal kräver därför att uppsägningen ogiltigförklaras och att bussföraren får ett skadestånd på totalt 180 000 kronor.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.