Elfvings Matblogg
Sveriges Mästerkock är internationell
Ulf Elfving
Stina Nilsson hade fjärde snabbaste åktid, men det blev återigen för många missar på skjutvallen.
Annons
Annons
Efter fem bom utspridda på fyra skjutningar slutade hon på 21:a plats i det individuella distansloppet i IBU-cupens avslutande tävlingar i österrikiska Obertilliach.
Det var första gången 27-åringen tävlade på höjd i skidskytte och hon ställdes inför en hel del nya situationer, bland annat var hon tvungen att skruva på siktet mellan de två inledande skjutningarna i liggande.
Men jag är ändå nöjd hur jag agerade på vallen, med lite distans till det, säger hon.
Den 19–21 mars avslutas världscupen i skidskytte i Östersund. Men om det kan bli aktuellt med en världscupdebut på hemmaplan är inget hon funderar på.
Jag har bara fokus på de här tävlingarna just nu, säger hon.
Stina Nilsson blev näst bästa svenska, bara Ella Halvarsson var bättre med en 16:e plats. Det är hennes bästa placering i ett individuellt distanslopp.
Anna Magnusson och Ingela Andersson, som ligger bäst till av svenskorna i totala IBU-cupen, finns inte med i truppen.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.