Elfvings Matblogg
Europas bästa hamburgare kom till Stockholm
Ulf Elfving
Knäproblem satte stopp för Vinícius Júnior i Real Madrids match mot Rayo Vallecano.
Men den 22-årige brasilianaren, som fått utstå rasistiska attacker från fotbollssupportrar, uppmärksammades ändå inför och under matchen.
Annons
Alla lagkompisar bar tröjor med hans nummer 20 före matchen. Och de applåderade honom när han tittade på uppvärmningen vid sidan av planen.
Dessutom höll supportrar upp en banderoll med texten "Vi är alla Vinícius, nu är det nog!" medan spelare höll upp en banderoll med texten "Rasister, bort från fotbollen".
Det var efter matchen mot Valencia i helgen som supportrarnas rasistiska attacker mot Vinícius Júnior uppmärksammades och som bland annat lett till polisanmälningar och dryga böter för Valencia. Men också till kraftiga fördömanden av rasism inom spansk fotboll.
Efter 20 minuters spel i matchen skanderade publiken "Vini, Vini" och applåderade spelaren, som själv reste sig från sin läktarplats och applåderade mot supportrarna och gav en tumme upp.
Real Madrid vann matchen mot Rayo Vallecano med 2–1.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.