Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Det har blåst upp till storm i Stilla havet, eller åtminstone inom Stillahavsländerna inom Pacific Islands Forum (PIF).
Är stormen tillräckligt stark för att de mikronesiska staterna ska dra sig ur forumet?
Annons
Annons
Först drog sig mikronesiska östaten Palau ur organisationen och nu protesterar Marshallöarna. Anledningen när att de små mikronesiska i PIF staterna känner sig överkörda av de större medlemmarna.
Den tändande gnistan var att de mikronesiska staterna körs över i valet av nästa generalsekreterare. Staterna anser att de enligt informella avtal som gällt i årtionden stod på tur att utse PIF:s nästa ledare, men i ett digitalt möte i torsdags valdes i stället Henry Puna till ny ledare.
Han är före detta premiärminister i Cooköarna, och den självstyrande ögruppen ligger närmare jättarna Australien och Nya Zeeland såväl geografiskt som politiskt.
De mikronesiska staterna – Palau, Marshallöarna, Kiribati, Nauru och Mikronesiska federationen – ska nu på måndag hålla ett möte där de ska diskutera vad som beskrivs som en stor spricka mellan Stillahavsländerna.
Vi måste se över vårt förhållande med PIF. De har ignorerat vårt "gentlemen's agreement" och det var droppen, säger Marshallöarnas utrikesminister Casten Nemra och får medhåll av David Panuelo, president i Mikronesiska federationen.
Det vi ser är att de södra Stillahavsländerna ser ner på de norra länderna och det tycker vi är djupt olyckligt. Det är en stor anledning till sprickan, säger han.
Annons
Annons
I Marshallöarna har situationen orsakat en inhemsk politisk strid, där oppositionen vill följa Palaus exempel och lämna PIL medan regeringen än så länge vill stanna kvar.
Vi borde inte dra oss ur, men vi ska göra en översyn över vårt medlemskap, säger utrikesminister Casten Nemra.
Om PIL splittras kan det öppna för Kina, som under en längre tid har blickat mot den strategiskt belägna regionen och försöker öka sitt inflytande där.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.