Elfvings Matblogg
Toppkrogens paradnummer är värt halva resan
Ulf Elfving
Linn Svahn missar även världscuptävlingarna i Falun i slutet av veckan. Skidstjärnan hinner inte blir frisk från förkylningen.
Annons
Annons
Svahn insjuknade på flyget till Norge, där hon skulle ha kört sprinttävlingen i Dramen i dag, och vände omedelbart tillbaka till Sverige med förhoppningen om att hinna bli frisk till hemmatävlingarna.
Men nu blir det inte så.
Däremot kommer Frida Karlsson och Ebba Andersson till start. De fick förkylningssymptom under tävlingsdagarna i Oslo och missade söndagens femmil.
Som hemmanation har Sverige tolv platser till varje lopp i Falun och flera åkare får världscupdebutera.
"Vi får till exempel med oss juniorvärldsmästaren i sprint, Anton Grahn, som ska få göra sin världscupdebut", säger landslagschefen Anders Byström i ett pressmeddelande.
Två andra åkare som gör världscupdebut blir Elin Näslund och Ella Olsson.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.