Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Polisen fortsätter under lördagen sin utredning av ett misstänkt dubbelmord i Vallentuna kommun, med bland annat förhör och tekniska undersökningar.
Annons
Annons
Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av brottsplatsen, det kommer att ta tid, säger polisens presstalesperson Mats Eriksson.
Tre personer hittades döda under fredagen i en bostad i Vallentuna, efter att polisen fått samtal som lett till vad som kallas "kontroll person". En förundersökning om mord har inletts och polisen misstänker att en av de döda är gärningsmannen. I övrigt är polisen förtegen om detaljer kring ärendet.
Vi har en ganska god uppfattning av vad som har hänt, men det är inget vi kan kommunicera i nuläget, säger Mats Eriksson.
Han vill inte säga något om kön eller åldrar på de döda, eller vilken relation de tre har till varandra. Anhöriga är underrättade.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.