Elfvings Matblogg
Semmeltester är bara underhållning
Ulf Elfving
Annons
Annons
Uganda har börjat borra olja vid det kinesiskägda oljefältet Kingfisher, i de västra delarna av landet. En talesperson för Ugandas regering säger att landet bör kunna producera olja i stor skala till 2025.
Totalt tros 1,4 miljarder fat olja vila under det östafrikanska landet, vilket lockat det kinesiska oljebolaget CNOOC att investera aggressivt.
En viktig del i investeringen är en 144 mil lång pipeline som är tänkt att gå från Uganda till staden Tanga i Tanzania. Bygget väntas starta senare i år.
EU har riktat hård kritik mot projektet, och uppmanat hela världen att sätta press på både Uganda och Tanzania att skydda miljön, och sätta stopp för utarmningen av känsliga ekosystem.
EU-parlamentet har dessutom varnat för att pipelinen kan tvinga 100 000 människor från sina hem.
För Uganda anses projektet avgörande för landets ekonomiska utveckling. Oljan kan lyfta miljoner invånare ur fattigdom, argumenterar man.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.