Elfvings Matblogg
Drömjobbet: att få äta kräftor i oändlighet...
Ulf Elfving
Efter ett par grå dagar är det nog många semesterfirare som håller tummarna för glassväder – och de ser ut att få som de vill.
De närmsta dagarna ser det ändå ut att bli goda solchanser i ganska stora delar av landet, berättar Emelie Karlsson som är meteorolog på SMHI.
Annons
Annons
Under början av veckan har det varit svalt på många håll i landet.
Vi har haft temperaturer som till stor del har legat något under det normala.
Under torsdagen kommer ett svagt högtryck att växa in över landet. Det väntas bli omkring 20 grader i den södra delen av landet och ett par grader svalare i norr.
I morgon så räknar jag med att vi får uppehåll i princip i hela landet och att vi får växlande molnighet under dagen.
Prognosen visar att det vädret håller i sig under fredagen och lördagen. Därefter ser det ut att bli grått, berättar Karlsson.
Framåt söndagen ser det ut som att det kanske kan dra in lite mer regnskurar igen.
På onsdagen infaller den så kallade sjusovardagen. Enligt väderförutsägelserna i Bondepraktikan tyder regn på den dagen på regn under de kommande sju veckorna.
Vi har haft det betydligt regnigare tidigare i veckan så förhoppningsvis så kanske det inte behöver regna i sju veckor, säger Emelie Karlsson.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.