Elfvings Matblogg
Här är din krogguide till södra Gran Canaria!
Ulf Elfving
Villa Lidköping hade en bättre lördag på landets bandyisar. Såväl dam- som herrlaget i västgötaklubben säkrade en plats i nästa helgs SM-finaler på Studenternas i Uppsala.
Däremot blir det en femte och avgörande match i herrsemin mellan Västerås och Edsbyn.
Annons
Annons
Först vann Villa Lidköpings damer lekande lätt den andra semifinalen mot Skirö med 9–1 – och Villa har därmed chans att ta tredje raka SM-guldet. Tilda Ström sköt fyra av målen i storsegern på hemmaplan.
Nu väntar Västerås, som besegrade AIK med 2–1 i returen, i SM-final.
Lite senare på dagen lyckades Villas herrar trots bortaplan vända ett 0–2-underläge till seger med 7–4 i den fjärde semifinalen mot Bollnäs. 3–1 i matcher gör att Villa är klart för SM-final för femte året i rad.
Villas herrar har tagit SM-guld 2019 och 2021, men förlorat finalerna 2020 och 2022.
Regerande svenska mästarlaget Edsbyn tvingade fram en femte och avgörande semifinal mot Västerås – trots en mardrömsstart.
Edsbyn hamnade i 0–3-underläge efter 24 minuter – men vände och vann med 4–3.
Per Hellmyrs sköt segermålet efter hörna i den 84:e minuten inför 1 798 jublande åskådare.
Den femte och avgörande matchen spelas i Västerås på måndag.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.