Flera medier gick ut med nyheten att en stor profil inom fotbollsvärlden hade gått bort. Nu dementeras uppgifterna. Det rapporterar SVT Sport.


Mest läst i kategorin
Den kände fotbollsagenten Mino Railoa är död – det var nyheten som kablades ut över världen. Men kort efter att italienska medier gått ut med dödsbudet dementerade Railoas läkare och agenturbyrå uppgifterna.
– Det är inte sant, det är fejk news, det är allt jag kan säga, säger en talesperson för Mino Raiolas agentur till SVT Sport.
Raiolas läkare Alberto Zangrillo kritiserar medierna som gick ut med det felaktiga beskedet.
– Jag är upprörd över telefonsamtalen från pseudojournalister som spekulerar om en man som kämpar för sitt liv, säger läkaren Alberto Zangrillo till La Repubblica.
Raiola kommenterar själv händelsen på Twitter:
”Nuvarande hälsostatus för de som undrar: Förbannad, andra gången på fyra månader som de dödar mig. Jag verkar också kunna återuppstå”.
Agenten Mino Railoa representerar flera fotbollsstjärnor, bland annat Sveriges egen skyttekung Zlatan Ibrahimovic.

AP Photo/Manu Fernandez / TT

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.