E55

Serverhallar var hemliga "sedelpressar"

TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 17 apr. 2024Publicerad: 17 apr. 2024

Skatteverket har upptaxerat 18 datorhallar med totalt nära 1 miljard kronor. Enligt myndigheten har datorhallarna framställt kryptovalutor i hemlighet, så kallad mining.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Patrik Lillqvist, underrättelsechef på myndigheten, säger till SR Ekot att bolagen har haft ett särskilt tillvägagångssätt för att dölja verksamheten.

Det de här miningdatorhallarna har använts till är egentligen en digital sedelpress, säger han till radion.

ANNONS

Datorhallarna har i stället uppgett att de jobbat med saker som artificiell intelligens och tecknad film.

Men vi har sett försvinnande lite tecken på att man ens tittar åt de hållen, säger Lillqvist.

Utredningarna har genomförts under perioden 2020-2023. Enligt Skatteverket finns det också risk för penningtvätt eftersom miningdatorhallar inte omfattas av penningtvättslagen.

Totalt kontrollerades 21 bolag.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Skapa ett arv du med

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv

Läs mer
ANNONS