Hemtjänstens miss ledde till att 88-årige Rolf dog efter svåra smärtor. “Läkaren på sjukhuset sa att det var en mycket smärtsam och ovärdig död som hade kunnat undvikas”, säger dottern. Samtidigt visar kommunens egen utredning att liknande misstag skett tidigare – och att det finns risk för fler incidenter.


Mest läst i kategorin
Pensionären Rolf var multisjuk och beroende av dagliga insatser från hemtjänsten för att få hjälp med sin stomipåse. Samtidigt behövde hans avföringsmönster kontrolleras för att undvika tarmvred. Det skriver Aftonbladet.
Trots detta uteblev nödvändiga kontroller under nästan en vecka. I slutet av augusti fördes Rolf till sjukhus, där läkarna konstaterade att han var kraftigt förstoppad.
Förbättring – men bara för en kort stund
På sjukhus förbättrades Rolfs tillstånd oväntat.
“Jag kan inte förklara det. Men på sin födelsedag var han jättepigg. Han satt i en stol och jag matade honom med tårta,” säger dottern Ann-Louise Gräsberg till tidningen.
Fyra dagar senare gick han bort – vilket enligt läkarna hade kunnat undvikas.
Intern utredning avslöjar brister inom hemtjänsten
Aftonbladet har tagit del av Forshaga kommuns interna utredning, som pekade på flera fel i hemtjänstens rutiner.
Bland annat framkom att kommunikationen mellan sjuksköterskor och hemtjänstens personal brustit och att delegerade instruktioner inte hade lästs. Utredningen visade också att liknande incidenter förekommit tidigare inom samma arbetsgrupp – och att det finns risk för liknande händelser i framtiden.
Nya Wermlands-Tidningen rapporterade dessutom att händelsen anmälts enligt lex Maria, något som enligt dottern inte skedde förrän hon själv pressat kommunen att agera.
Kritik mot hemtjänsten efter flera års brister
Ann-Louise Gräsberg hade under flera år kämpat för att få den hjälp hennes pappa behövde.
Hon berättar om larm som inte besvarats och om bristande medicinsk kunskap inom hemtjänsten.
“Det gör mig väldigt ont att jag fått kämpa så mycket för att få rättvisa för honom, säger hon och fortsätter: “Men han och alla andra ska inte bara bli siffror i statistiken. Vi måste kunna komma längre än så här.”
Hemtjänstens misstag får inte kosta liv
Hon lyfter också att det fanns duktiga medarbetare i personalen, samtidigt som kritiken mot kommunens agerande kvarstår.
“Jag sade till kommunen för flera år sedan att vi ska alla dö, men min pappa ska inte dö på grund av att kommunen missköter sig. Jag sade det för att jag såg det komma redan då,” säger Ann-Louise Gräsberg till Aftonbladet.
Läs mer på News55: Äldre får vänta länge på särskilt boende – kommunerna bötfälls
Hur gick det till? Personal lade paj i soppan på äldreboendet
Nya uppgifter: Skärmtid kan minska risken för demens hos äldre
Hon fick nytt jobb som 90-åring: “Har aldrig varit så bra som nu”
S-politikern om äldre i valet 2026: “Vill prata pension och vård”
Influensasäsongen ovanligt tidig i år

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.








