News55

Hälsoråden du kan skippa

Lotta Gray
Lotta Gray
Uppdaterad: 25 apr. 2024Publicerad: 15 juni 2022

Nu kommer professorn Fredrik Nyström med revolutionerande insikter. Att träna och hålla sig smal behövs inte enligt hans teorier och nu synar han våra vanligaste hälsoråd under lupp.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Träna, äta rätt och skippa alkohol är några av de vanligaste hälsoråden vi ständigt hör. Men nu är det annat ljud i skällan då professorn i internmedicin, Fredrik Nyström, som också är endokrinolog tycker helt annorlunda.

Många känner en stor tillfredsställelse när man är duktig och har gått mycket så stegräknare får jobba upp mot 10 000 steg men vem har egentligen bestämt att den siffran är något att sträva efter då den togs fram under en japansk reklamfilm från Tokyo 1964? Det finns inget stöd för att man måste gå ett visst antal steg för att må bättre eller hålla sig friskare.

–  De som har en hög gångsträcka spontant är friskare än de som inte har det, men det innebär inte per automatik att man blir friskare om man ändrar sitt beteende. Det finns inga studier som visar att du blir friskare när du börjar gå mer för att någon annan sagt till dig. Det är överhuvudtaget inte testat, berättar Fredrik till Expressens Hälsoliv .

Ett annat påstående gällande hälsa är att motion skulle vara en mirakelkur för hela kroppen, och att rörelse även kan minska risken att drabbas av depression men de flesta personer följer sällan motion på recept utan återfaller i gamla vanor.

­– Det är ju ett tillräckligt bra bevis på att det inte funkar för att göra dig piggare på lång sikt. Att du får endorfiner av träning är däremot bevisat, så på kort sikt får du en humörhöjande effekt. 

Att äta mycket fibrer är rekommenderat enligt Livsmedelsverket för att tarmarna ska fungera bra och hålla blodsockret på en bra nivå. Men det är något forskaren inte alls håller med om.

–  Om det vore så magiskt med fibrer skulle man se att de som käkar fibertillskott skulle vara friskare än andra, men det är de absolut inte. Det är en märklig myt som jag gärna slår hål på. 

Att grönsaker är bra finns det vetenskapliga bevis för men Fredrik vill inte sätta likhetstecken mellan grönsaker och frukt.

ANNONS

– Frukt är ju bara socker. Bananer innehåller lite stärkelse, men annars är det bara socker. Sedan har vi de här artificiellt stora frukterna. Jämför ett vildäpple med ett vanligt äpple. Hur kan man tycka att det ska vara nyttigt? Är det hundra gånger större? Det skulle jag vilja att någon på Livsmedelsverket förklarar. 

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS