Komikerbröderna Anders och Claes Eriksson, som vi känner igen från Galenskaparna, bär på en oro för sjukdom. Det skriver Expressen.


Mest läst i kategorin
Claes Eriksson konstaterar att han inte är helt bekväm med åldrandet och vad den innebär av tillkortakommanden och oro för hälsan.
– Jag tycker det är deprimerande att vara på väg in i ålderdomen. Det känns jättejobbigt. Det är många som går bort runt en. Det är så jävla mycket som är deprimerande. Jag vaknar varje morgon och känner efter. Mår jag bra i dag? Och gör jag det uppskattar jag det mer, säger han till Expressen.
Och det finns något som rejält bekymrar både honom och brodern Anders Eriksson. Det handlar om sjukdomen alzheimer som deras mamma gick bort i och som de är oroliga för att drabbas av.
– Ja, det man är rädd för är alzheimer. Det är en jävla skräck, konstaterar Claes Eriksson.
– Vi följde vår mammas förlopp. Det var hemskt, säger brodern Anders Eriksson.
Håller igång
Båda försöker att hålla hjärnan igång och jobbar med texter och memorerande på olika sätt. Och fortfarande finns kreativa idéer och planer för framtiden.
– Jag skulle vilja göra en föreställning tillsammans med min bror, säger Claes Eriksson.
Kanske tar de avstamp i en mindre krogföreställning som Anders Eriksson framträtt med solo, där han berättat om uppväxten och plockat ut olika bitar från karriären, skriver Expressen.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.