News55

Känd radioprofil räddade man från att drunkna

TT
Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 26 juli 2020Publicerad: 26 juli 2020

Den kända radioprofilen och konstnären gjorde en hjälteinsats när hon räddade mannen från att drunkna. Detta skriver Aftonbladet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Michael Nuri och hans vän var vid Särstabadet i Knivsta för att bada, när Nuri fick en krampattack. Radioprofilen Stina Wollter var också vid badet och uppmärksammade som tur var händelsen. Hon sprang dit på en gång, men väl framme hade Nuri redan sjunkit, berättar Wollter för Aftonbladet

– När det är som mest förtvivlat känner jag hans hand mot min fot och jag förstår att han ligger under mig. Då förstår jag att det handlar om sekunder. Jag tömde mig på luft och sjönk ner mot honom samtidigt som han har min fot. Där får jag tag på hans handled. Då är jag djupt nere och har ingen luft kvar. Det känns som att det är tio meter upp till ytan, säger hon till tidningen.

Wollter får mirakulöst upp Nori på land, och efter ett tag vaknar han till liv. De har träffats igen vid samma ställe för att bearbeta händelsen. Nuri skriver till Aftonbladet att han och Stina Wollter har fortsatt hålla kontakten. 

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS